כל מה שצריך לדעת לגבי תאונה בחו"ל

כל מה שצריך לדעת לגבי תאונה בחו"ל

תאונה בחו"ל

לא פעם ישראלים נפגעים על ידי תאונה בחו"ל. במקרה כזה, טוב שיש ביטוח נסיעות לחו"ל שיממן את הטיפול הרפואי המידי. אבל מה עושים במקרה שנגרמו נזקים נוספים שלא מכוסים תחת הפוליסה?

יותר ממיליון ישראלים נוסעים מידי שנה לחו"ל לרגל חופשה או נסיעת עסקים. כחלק בלתי נמנע, אנשים רבים נפגעים במהלך החופשה – תאונות דרכים בחו"ל, נפילות, החלקות ועוד. התמודדות במקרה של תאונה בחו"ל עשויה לעורר לא מעט קשיים. נפגע אשר שוהה במדינה זרה עומד בפני מכשול השפה, אינו מכיר את מספרי החירום או את כתובות בתי החולים, לא תמיד מצליח לאתר את פרטי המזיק ואינו יודע אילו מסמכים עליו לבקש בעת קרות התאונה.

תאונה בחו"ל וביטוח נסיעות

למען השקט הנפשי, מרבית הנוסעים לחו"ל רוכשים פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל, אשר הינה פוליסה זולה יחסית שנועדה לכסות הוצאות רפואיות  במקרה של מחלה או תאונה בחו"ל – בין אם זה במהלך טיול, ביקור משפחתי, נסיעת עסקים או כל מטרה אחרת . כך, הטיפול הרפואי המידי מכוסה על ידי ביטוח רפואי לחו"ל, אולם השאלה החשובה יותר היא האם יש לנו כיסוי ביטוחי לנזקי גוף ונכות צמיתה שעלולים להיגרם כתוצאה של תאונה בחו"ל? התשובה היא שברוב המקרים לא.

בפוליסות הביטוח הסטנדרטיות הנרכשות בישראל טרם הטיסה לחו"ל, לרוב לא קיים כיסוי ביטוחי המבטיח פיצויים עבור נזקים עתידיים או נזקים בלתי ממוניים שנגרמו עקב תאונה בחו"ל, אלא רק בעבור ההוצאות הרפואיות ששולמו בחו"ל. הסיבה לכך טמונה בעובדה שפוליסה כזו, במהותה, נועדה להחליף את הכיסוי שמעניקים חוק ביטוח בריאות ממלכתי, התשנ"ד- 1994 וביטוחי הבריאות הרגילים למי שנמצא בתוך גבולות המדינה. גם הפוליסות היקרות ביותר לא מבטיחות לנו כיסוי עבור ההוצאות שיגרמו למבוטח לאחר שישוב לישראל. כך, ישראלי שנפגע במהלך חופשתו וכתוצאה מכך לא מסוגל לשוב לעבודה או זקוק לעזרה סיעודית כלשהי ייאלץ לספוג את ההפסדים הכלכליים ויישא בהוצאות רפואיות כבדות.

חשוב לדעת כי גם לאחר מיצוי הזכויות מול חברת הביטוח, יש כיצד לפעול. קיים אפיק תביעה נוסף, והוא הגשת תביעה נזיקית לקבלת פיצויים, אולם אפיק זה נתון תחת מגבלות – הנפגע יוכל לתבוע את המזיק ולקבל את הפיצוי המגיע לו, אך ורק באמצעות המערכת המשפטית של אותה מדינה (כך נקבע בעניין דנ"א  4655/09). כלומר, ישראלי שנפגע במדינה זרה, יהיה כפוף לחוקי המדינה בה נפגע ורק שם יוכל לתבוע את המזיק, אם למשל מדובר על תאונת דרכים בחו"ל.

בדיוק לשם כך הוקמה חברת "אינטרקליימס" המתמחה בהגשת תביעות נזקי גוף בחו"ל, בעבור ישראליים שנפגעו במסגרת שהותם מעבר לים.  לאינטרקליימס מארג קשרים עם עורכי דין מובחרים מסביב לעולם, והיא מציעה טיפול משפטי במדינות בהן אירע הנזק. מיצוי הזכויות בחו"ל אינו מונע מהמבוטח למצות את מלוא זכויותיו בכח פוליסת הנסיעות שרכש.

תהליך הגשת תביעה בחו"ל דומה לתהליך בארץ, ולשם כך יש לוודא כי אתם מגובים בניירת הנכונה, במלוא התיעוד הרפואי, בצילומים של זירת האירוע ובשמות ופרטים של עדים לתאונה אם יש כאלה. במקביל, וודאו כי אתם מקבלים ושומרים כל קבלה המעידה על ההוצאות הרפואיות ששולמו בעקבות התאונה, כגון עזרים רפואיים, טיפולים, אמבולנס וכד'.

תביעות נזיקין בחו"ל הינו נושא מורכב ורגיש המאגד בתוכו רשת סבוכה של חוקים, תקנות ונורמות התנהגות המשתנות בין מדינה למדינה. על כן, חשוב להיעזר במומחים על מנת להשיג תוצאות טובות ככל האפשר. השירות שמציעה אינטרקליימס כולל התאמה של מסלול תביעה כדאי, טיפול בכל הנושאים הלוגיסטיים וליווי צמוד של עורך דין ישראלי ועורך דין מקומי לאורך כל הדרך.